Výrobcovia / značky

Statické pracovné laná

Pridané: 08.02.2017
|
Prečítate za 5 min.

Lano k výškovým prácam neodmysliteľne patrí. Moderný lanový prístup sa vyvinul z horolezectva a jaskyniarstva a lano je nenahraditeľným vybavením pre tieto aktivity. V tomto blogu sme dali dokopy pár informácií o pracovných lanách používaných pri práci vo výške.

 

Statické pracovné laná používané pri práci vo výškach

 

„Horolezecké“ lano, statické lano a práca vo výškach

Pri práci vo výškach sa stretávame s lanami, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako horolezecké, len sú menej farebné (no aj to už v posledných rokoch nie vždy platí). Na rozdiel od lezeckých lán, sú však menej pružné (5% predĺženie), čo znamená, že nie sú schopné absorbovať pádovú energiu. Tento typ lán sa označuje ako statické lano.

 

Športoví lezci používajú dynamické laná, ktoré dokážu bezpečne zachytiť pád prvolezca (predĺženie 8-20%), no kvôli ich pružnosti je na nich veľmi ťažké zaujať stabilnú pracovnú pozíciu. Pri práci vo výškach sa uplatnia len v niektorých výnimočných situáciách ako je postupové istenie alebo viazanie dynamických lanyardov podľa metodiky Irata.

 

Semistatické lano neexistuje

V niektorých deleniach sa objavuje aj kategória semistatických lán. Treba však povedať, že európska norma takúto kategóriu nerozoznáva a tieto tzv. semistatické laná patria do skupiny statických lán.

 

Oceľové laná pri práci vo výškach

Niekedy sa pri práci vo výškach stretneme aj s oceľovými lanami. Sú síce extrémne odolné voči poškodeniu, no zároveň veľmi ťažké.

 

Využívajú sa napríklad pri trvalých systémoch na zabezpečenie proti pádu. Tieto kotviace systémy sa trvalo inštalujú na strechách a ďalších konštrukciách, kde sa pracovníci pohybujú. Nie sú prenosné a teda vyššia váha nemôže byť prekážkou. Z oceľových lán sa ďalej vyrábajú kotviace a spojovacie prostriedky, ktoré pracovníkov účinne ochránia aj pri náročných rizikových prácach vo výške ako zváranie, brúsenie uhlovou brúskou, pílenie, arboristika apod.

 

Charakteristika statických pracovných lán 

Statické aj dynamické laná majú tzv. splietanú konštrukciu (kernmantel rope). Sú dostatočne pevné a spoľahlivé, aby sa mohli používať na istenie „živej váhy“ pri športových a pracovných aktivitách. Všetky ďalšie zabezpečovacie pomôcky a prvky lanového systému, ako napríklad zlaňovacie brzdy, zachytávače pádu, karabíny, kladky apod., sa navrhujú na používanie s týmto typom lán.

 

Základné výhody splietaných statických lán:

  • nízka hmotnosť
  • jednoduché uzlovanie a rozuzlovanie
  • spoľahlivosť
  • identické vlastnosti v každom bode a v každej dĺžke lana
  • relatívna odolnosť a trvácnosť
  • príjemná manipulácia
  • lano sa nestáča a nezauzluje (pri správnej manipulácii)
  • odolné voči vode, nízkej teplote, počasiu

 

Normy pre pracovné laná 

Na laná ako OOPP (osobné ochranné pracovné prostriedky proti pádu) pre prácu vo výške sa vzťahuje norma EN 1891 (Statické laná s oplášteným jadrom) a EN 892 (Dynamické laná s oplášteným jadrom).

 

Delenie statických lán podľa normy EN 1891 

Statické lano typu A - odporúčané na bežné používanie pri práci vo výškach, výborne pracuje v zlaňovacích brzdách a zachytávačoch pádu. Norma stanovuje tieto charakteristiky: priemer 10-16 mm, testovacia hmotnosť pri dynamickom teste 100 kg, minimálna pevnosť 22 kN.

 

Statické lano typu B - má menší priemer ako lano typu A a preto nepracuje ideálne vo všetkých typoch zlaňovacích bŕzd, vhodné pre skúsených používateľov. Odporúčané využitie ako pomocné lano, na občasné používanie pri nenáročných prácach a v situáciách kde hmotnosť je limitujúcim faktorom (expedície). Norma stanovuje tieto vlastnosti: testovacia hmotnosť pri dynamickom teste 80 kg, minimálna pevnosť 18 kN.

 

Všeobecne sa na prácu vo výškach odporúčajú laná typu A s priemerom 10,5 mm alebo 11 mm. Majú dostatočnú pevnosť na istenie pracovníkov, vďaka hrubšiemu opletu a väčšiemu priemeru sú odolnejšie voči poškodeniu a tiež najlepšie pracujú v zlaňovacích brzdách a zachytávačoch pádu.

 

Konštrukcia statického lana 

Statické lano sa skladá z opletu a jadra. Oplet chráni lano pred poškodením a zabraňuje prieniku nečistôt k nosnému jadru. Ich pomer je zhruba 50:50. Statické laná používané pri výškových prácach sa najčastejšie pletú z polyamidových vlákien.

 

Do jadra statického lana sa vkladá páska s potlačenými informáciami, ktoré uľahčujú identifikáciu lana pri kontrole. Na páske sú uvedené tieto informácie:

  • výrobca
  • číslo a rok vydania normy podľa ktorej je lano certifikované
  • typ - A alebo B
  • rok výroby
  • materiál (PA - polyamid)

 

Životnosť pracovného lana 

Každý výrobca stanovuje maximálnu životnosť svojich lán individuálne a pohybuje sa v rozmedzí 5 – 10 rokov plus 5 – 10 rokov na skladovanie. Táto životnosť je daná degradáciou polyamidových vlákien, z ktorých sa lano vyrába (mikrovlákna strácajú elasticitu, sú náchylné k lámaniu).

 

Skutočná doba bezpečného používania pracovných lán sa však pri pravidelnom používaní zásadne skracuje. Záleží od intenzity používania, pracovného prostredia a najmä starostlivosti, ktorú používateľ svojmu lanu venuje.

 

Starostlivosť o statické lano 

Niekoľko zásad ako sa starať o statické (a dynamické) pracovné laná:

 

Chráňte lano pred chemickým poškodením – polyamid stráca pevnosť a pružnosť pri kontakte s množstvom chemických látok bežne používaných pri pracovných činnostiach – farby, riedidlá a rozpúšťadlá, lepidlá, benzín, motorový olej, agresívne čistiace prostriedky, kyseliny, zásady,...

 

Chráňte lano pred UV žiarením – pri prenose a keď lano nepoužívate odkladajte ho do vaku a skladujte mimo priameho slnečného žiarenia.

 

Chráňte lano pred prachom, blatom a špinou – drobné zrnká piesku a prachu prenikajúce cez oplet poškodzujú polyamidové vlákna v jadre lana, keď lano nepoužívate, odložte ho do vaku.

 

Chráňte lano pred oderom – viažte laná tak, aby sa predišlo odieraniu na ostrých hranách a drsných povrchoch alebo používajte chráničky na laná (môžete zakúpiť aj u nás alebo si ich vyrobiť napríklad z hasičskej hadice alebo koberca) alebo hranové kladky.

 

Chráňte lano pred vysokou teplotou – vysoká teplota vzniká trením textilu o textil, preto v lanovom systéme používame kovové spojovacie prvky (karabíny) a všetky pomôcky (zlaňovacie brzdy, blokanty,...), ktoré sa pohybujú po lane, musia byť vyrobené z kovu.

 

Pri správnej starostlivosti možno životnosť pracovného lana značne predĺžiť.

 

Čistenie statických lán

Statické laná zbavíme hrubých nečistôt (blato) mechanicky pomocou mäkkej kefky. Laná je možné prať vo vlažnej vode (30 °C) ručne alebo v automatickej pračke s jemným mydlom (neutrálne pH). V automatickej pračke lano perte vložené v textilnom vaku a nežmýkajte.

 

Na čistenie lana je možné použiť špeciálny čistič lán Tendon Rope Cleaner. V žiadnom prípade nepoužívajte bežné pracie prášky alebo aviváže !!!

 

Laná sušte mimo dosahu priameho slnečného žiarenia, v dobre vetraných priestoroch. 

 

O dezinfekcii lán sa dočítate tu.

 

Kúpa pracovných lán

Široký výber kvalitných pracovných statických lán od výrobcov ako Petzl, Singing Rock, Tendon a Edelrid za výborné ceny nájdete aj v našom eshope. Rôzne priemery, farby a dĺžky. Ak potrebujete poradiť neváhajte a kontaktujte nás. 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár